• O nás Felix a spol.
 • Nabízíme Naše služby
 • Náš tým Lidé ve Felix a spol.
 • Aktuálně Novinky a Pro bono
 • Kontakt Kariéra u Felix a spol.

 • Jaké připravované zákony, vyhlášky a nařízení by podnikatelé měli do konce roku sledovat?

  13. 09. 2018

  Koncem roku 2018 a v prvé polovině roku 2019 lze očekávat menší přísun legislativních novinek, než je na přelomu roku obvyklé. To je dáno řadou příčin. Návrhy právních předpisů, které poslanci nestihli projednat v uplynulém volebním období, takzvaně „spadly pod stůl“. Mají-li být přijaty, musí být předloženy znovu. Útlum legislativní aktivity je způsoben taktéž delším ustanovováním Poslanecké sněmovny, jednáními o obsazení jejích postů a časem, který si vyžádalo sestavování vlády. Konečně lze tento stav přičítat i dlouhým diskusím zejména na plénu sněmovny o politicky silných tématech, jako je navýšení důchodů, které odsouvají projednávání jiných právních předpisů.

  I přesto se zřejmě několika významných právních předpisů či změn právních předpisů dočkáme. Jmenovat lze dva příklady, z jistého hlediska resty z uplynulého volebního období, a to je zákon o zpracování osobních údajů a novela zákoníku práce.

  V roce 2017 a v prvé polovině roku 2018 silně rezonovalo téma obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). To, zdá se, pomalu utichá. Oblast lze nicméně i nadále doporučit pozornosti. Česká republika totiž prozatím, dle všeho jako jediný členský stát EU, nepřijala zákon, kterým by GDPR usadila do zdejšího právního řádu. Zákon o zpracování osobních údajů je aktuálně projednáván v Poslanecké sněmovně. Zákon bude krom jiného upřesňovat a doplňovat některé povinnosti podle obecného nařízení a teprve jeho přijetím bude proces transformace základní linie právní úpravy na ochranu osobních údajů dokončen. Vedle zákona o zpracování osobních údajů, který je skutečným restem zákonodárce vůči EU, je tu ještě jeden významný nedodělek z uplynulého volebního období, který se, bude-li přijat, dotkne širokého okruhu osob.

  Aktuálně je v meziresortním připomínkovém řízení návrh novely zákoníku práce. Z návrhu byly vypuštěny některé (pozitivní i negativní) body - úprava převedení na jinou práci, práce z domova atp. Některé významné změny však zůstávají a jsou doplněny dalšími - změna úpravy přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů, podstatné přiblížení dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (DPP a DPČ) pracovnímu poměru, odlišná koncepce určování minimální a minimální zaručené mzdy, změna výpočtu dovolené, kdy nárok bude spočten na hodiny, úprava doručování a mnohé další. V tomto případě, oproti zákonu o zpracování osobních údajů, není jisto, zda změnový zákon legislativním procesem projde, byť to lze spíše předpokládat. Konečná podoba novely zákoníku práce se však od aktuálního návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí může podstatně lišit.

  V případě jakýchkoli dotazů ke shora uvedeným novinkám nebo souvisejícím oblastem se na nás neváhejte obrátit.

  Autor článku: Jakub Morávek

  Příloha

  Stáhnout přílohu

  Další aktuality

  Archiv aktualit