• O nás Felix a spol.
 • Nabízíme Naše služby
 • Náš tým Lidé ve Felix a spol.
 • Aktuálně Novinky a Pro bono
 • Kontakt Kariéra u Felix a spol.

 • Přehled hlavních legislativních změn, ke kterým došlo v období od 7. prosince do 11. prosince 2020.

  14. 12. 2020

  Prodloužení nouzového stavu

  Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády dne 10. prosince 2020 vláda oznámila prodloužení nouzového stavu do 23. prosince 2020, tj. o 11 dnů.

  Více ZDE

  K prodloužení udělila souhlas Poslanecká sněmovna dne 9. prosince 2020. Vláda původně žádala o prodloužení nouzového stavu až do 11. ledna 2021, tzn. o 30 dnů.

  K 10. 12. 2020 se dále prodlužuje platnost dosud přijatých krizových opatření s provedením menších změn týkajících se prodeje alkoholu a provozu lanových drah nebo vleků. Více ZDE

  Protiepidemický systém (PES)

  Česká republika nadále zůstává ve stupni č. 3 Protiepidemického systému (PES), nicméně pokud se situace nezlepší, je možné, že v pondělí 14. 12. 2020 vláda rozhodne o přeřazení České republiky zpět do stupně č. 4 Protiepidemického systému (PES) a o případném zpřísnění opatření, která by mohla přijít ještě v letošním roce.

  Ochrana dýchacích cest (roušky)

  Oproti úpravě, o které jsme Vás již informovali, od 8. prosince platí povinnost nošení roušek pro amatérské sportovce, pokud neprochází pravidelným testováním na přítomnost viru SARS-CoV-2 uvnitř budov a pro trenéry a rozhodčí. Více ZDE

  Antigenní testování

  Ministerstvo zdravotnictví vypracovalo pravidla pro antigenní testování klientů českých zdravotních pojišťoven, pokud o test požádají. Testování bude probíhat od 18. prosince 2020 do 15. ledna 2021. Více ZDE

  Omezení volného pohybu osob, hromadné akce, obchody a služby

  Restaurace a provozovny stravovacích zařízení, o jejichž otevření jsme Vás informovali v minulé aktualitě, včetně restaurací v hotelech, musí s účinností od 9. 12. 2020 zavírat už ve 20:00 hodin a poté nesmí provozovat ani výdejní okénko.

  Na trzích, a to i vánočních a tržištích se zakazuje provoz stravovacích služeb a prodej veškerých nápojů (tzn. alkoholických i nealkoholických). Více ZDE

  Současně byl zakázán prodej rozlévaného nebo na místě připravovaného nápoje k okamžité konzumaci (tj. výjimkou jsou balené nápoje) v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko). Prodej těchto nápojů při konzumaci v restauraci či provozovně tak omezen není.

  Vláda zrušila zákaz prodeje alkoholu s sebou, kdy nově je opět možné si například koupit pivo v PET láhvi s sebou domů. Změna je uvedena ZDE

  Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti

  Od středy 9. prosince 2020 opět platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.

  Školy

  Ministr školství zvažuje prodloužení vánočních prázdnin, které by začaly už 21. prosince 2020, tzn., že děti a studenti by do škol šli naposledy v pátek 18. prosince 2020.

  Daňový balíček (daň z příjmu; stravenky)

  Dne 10. 12. 2020 Senátoři projednali Daňový balíček, ohledně kterého Vás pravidelně informujeme. Návrh zákona Senát vrátil Poslanecké sněmovně s drobnými pozměňovacími návrhy. Poslanecká sněmovna se tímto návrhem nově bude muset znovu zabývat. Jednou z pozměňovacích změn, kterou Senát odsouhlasil, je např. zvýšení slevy na dani poplatníka, a to z aktuální 24 840,- Kč na 27 840,- Kč, které by mělo být účinné již pro rok 2021. Poslanecká sněmovna buď může návrh změny zákona ve znění, které jí bylo postoupeno Senátem, přijmout, příp. může setrvat na svém původním znění, jež ona postoupila Senátu. Více ZDE

  Změna krizového zákona

  Vláda současně schválila návrh změny krizového zákona. Návrh novely krizového zákona zavádí postup možného postihu za přestupky dle krizového zákona, tj. zejména za nesplnění výzvy oprávněných orgánů, či jiné přestupky proti nařízeným opatřením, které bude možné řešit přímo na místě, tzv. příkazem na místě, tj. uložením pokuty. Návrh novely taktéž obsahuje zpřísnění postihů za neuposlechnutí výzev orgánů oprávněných ke kontrole zavedených opatření v době nouzového stavu, které bylo možné zatímně ukládat, byť nikoliv příkazem na místě.

  Uvedený návrh zákona nyní poputuje do Poslanecké sněmovny, kde by měl být dle návrhu vlády projednáván ve stavu legislativní nouze.

  O dalších přijatých opatřeních a návrzích zákonů Vás budeme průběžně informovat. V případě, že k některému tématu potřebujete více informací, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit.

  Další aktuality

  Archiv aktualit