• O nás Felix a spol.
 • Nabízíme Naše služby
 • Náš tým Lidé ve Felix a spol.
 • Aktuálně Novinky a Pro bono
 • Kontakt Kariéra u Felix a spol.

 • Přehled hlavních legislativních změn, ke kterým došlo v období od 25. do 29. ledna 2021

  01. 02. 2021

  Protiepidemický systém (PES)

  Vláda prozatím odložila jednání o aktualizaci protiepidemického systému (PES), podle něhož by například už v pátém stupni, ve kterém se momentálně území celé České republiky nachází, byla povolena výuka pro tzv. malotřídky, žáky 9. tříd základních škol a studenty maturitních ročníků, mohly by se konat akce bez diváků, nebo by bylo povoleno sportování ve vnitřních prostorech pro max. 2 osoby. Takto aktualizovaný protiepidemický systém (PES) měl původně začít platit již od 1. února 2021.

  Školy

  Ministr školství Robert Plaga s ohledem na odklad úprav v Protiepidemickém systému (PES) informoval, že od 1. února 2021 se další žáci do lavic zatím nevrátí. Nadále tak fungují pouze mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol.

  Obchod a služby

  Od 30. ledna 2021 došlo k úpravě zákazu poskytování ubytovacích služeb v ubytovacích zařízeních. Nově mohou být ubytovací služby poskytnuty pouze a výlučně osobám, pro které je toto ubytování nezbytné k výkonu zaměstnání, povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti. Splnění této podmínky musí ubytovaná osoba prokázat před zahájením ubytování, a to potvrzením od zaměstnavatele a/nebo objednatele (obchodního partnera) ubytované osoby.

  S účinností od 30. ledna 2021 se zakazuje prodej na tržnicích, tržištích a v mobilních provozovnách s výjimkou mobilních prodejen, které umožňují prodej potravin a zboží v obcích, kde není možno toto zboží zakoupit v jiné prodejně.

  Provoz lanových drah a lyžařských vleků se nově povoluje pouze např. pro zajištění dopravní obslužnosti, zásobování, chodu kritické infrastruktury nebo pro potřeby složek integrovaného záchranného systému včetně horské služby.

  Autoškoly mohou realizovat dopravně psychologická vyšetření, praktické jízdy v rámci zkoušky z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel se však mohou konat pouze při použití respirátorů alespoň třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu. Více ZDE

  Omezení volného pohybu osob

  Nad rámec již dříve referovaných restrikcí volného pohybu je s účinností od 30. ledna 2021 do 14. února 2021:

  - omezen pobyt i ve vlastních rekreačních objektech tak, že zde současně mohou pobývat pouze členové jedné domácnosti.

  - nařízeno omezit kontakt s jinými osobami než se členy domácnosti.

  - vyhlášen zákaz pobytu cizinců na území České republiky, s výjimkou cizinců, kteří přicestují do České republiky kvůli práci, škole, za příbuznými nebo např. na povolenou akci. Více ZDE

  Antigenní testování

  Od 1. února 2021 se mění interval pro opětovné bezplatné testování pomocí antigenních testů z původních 5 dnů na 3 dny. Nová úprava má sloužit zejména pendlerům, kteří se nově musí prokazovat negativním testem pro cesty do Německa 2x týdně. Více ZDE

  Pojišťování a financování vývozu se státní podporou

  Vláda na jednání dne 25. ledna 2021 schválila novelu nařízení vlády, které umožní žádat Exportní garanční a pojišťovací společnosti o půjčku se státní zárukou nově i provozovatelům ubytovacích zařízení. Ti dosud nemohli o takovouto půjčku žádat, protože nepůsobí v oblasti vývozu. Prokázání podílu na vývozu je pro tyto subjekty nahrazeno prokázáním podílu ročních tržeb z poskytování služeb zahraničním osobám na území České republiky za poslední účetní období ve výši alespoň 20 % z celkových ročních tržeb.

  Více ZDE

  Covid – Gastro – Uzavřené provozovny a COVID-Nájemné II

  Z důvodu výpadku informačního systému Ministerstva průmyslu a obchodu dne 21. ledna 2021, došlo k prodloužení termínu pro podání žádostí v programu COVID – Nájemné, Covid – Gastro – Uzavřené provozovny a COVID – Nájemné II, a to do 4. února 2021. Více ZDE

  O dalších přijatých opatřeních a návrzích zákonů Vás budeme průběžně informovat. V případě, že k některému tématu potřebujete více informací, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit.

  Další aktuality

  Archiv aktualit