Náhrada škody vzniklé v souvislosti s epidemií nemoci COVID-19.

Předchozí Následující

10.08.2021 16:11

Náhrada škody vzniklé v souvislosti s epidemií nemoci COVID-19.

Dne 25. května 2021 jsme pro Vás ve spolupráci s Hospodářskou komorou České republiky pořádali online webinář na téma „COVID-19 – povinnost státu k náhradě škody, obchodněprávní a pracovněprávní souvislosti“.

Na webináři vystoupil JUDr. Roman Felix v rámci bloku nazvaného „Otázky odpovědnosti státu za škody vzniklé podnikatelským subjektům v důsledku pandemických opatření vydaných v souvislosti s COVID-19.

Celou přednášku naleznete již nyní na Youtube kanálu naší kanceláře ZDE

Co se z videa dozvíte? Mimo jiné například to, že:

  • Při uplatňování Vašich nároků na náhradu škody přichází v úvahu postup hned podle čtyř právních předpisů, přičemž určení správného právního předpisu, podle nějž budete svůj nárok na náhradu škody uplatňovat, je pro úspěch ve věci stěžejní!
  • Od března loňského roku byla vydávána protipandemická opatření na základě tří různých právních předpisů! Chcete-li s Vaším nárokem uspět, je důležité se v nich orientovat.
  • Období od března loňského roku k dnešnímu dni lze z hlediska uplatňování nároků na náhradu škody rozdělit na sedm intervalů, kdy v každém intervalu bude třeba pro náhradu škody uplatnit jiný právní předpis!
  • Jaké novinky s sebou přináší takzvaný „Pandemický zákon“.
  • Jaké formální podmínky musíte splnit, abyste mohli být s Vaším nárokem úspěšní.

Každý nárok má své zákonné meze. Je třeba si dát dobrý pozor především na prekluzi (zánik) jednotlivých nároků. Zatímco je zcela pochopitelné, že jednotliví podnikatelé ve škodě, která jim vznikla v souvislosti s epidemií nemoci COVID-19, nemusí na první pohled vidět žádný rozdíl, z právního hlediska bude rozhodné, za účinnosti kterého konkrétního protipandemického opatření ke vzniku škody došlo a do kdy škodu uplatníte! Pokud totiž ke škodě došlo za účinnosti tzv. „Krizového zákona“, pak budete mít na uplatnění Vašeho nároku pouhých 6 měsíců, přičemž lhůta pro uplatnění některých nároků z loňského roku již uplynula. V případě nároků vzniklých za účinnosti Pandemického zákona a v době vyhlášeného stavu pandemické pohotovosti je pak lhůta k jejich uplatnění 12 měsíců.

Pokud zvažujete, zda se do uplatňování Vašich nároků pouštět, rádi Vám poskytneme více informací, osobní konzultaci, analyzujeme Vaši konkrétní situaci a po jejím zvážení Vás budeme v uplatňování nároku zastupovat.